Być fotografem

Głównym założeniem strony i fanpage’a na Facebooku było propagowanie fotografii. Moją pasją stała się jakiś czas temu, kiedy zapożyczyłem się, aby kupić swoją pierwszą lustrzankę – Nikona D60. Wcześniej również zdarzało się fotografować, jednak nie była to świadoma fotografia. Planuję zrobić wpis w stylu powrotu do przeszłości i pokazać, jak kiedyś fotografowałem.

Decyzja o założeniu strony na Facebooku w końcu zapadła i zacząłem tam umieszczać przede wszystkim swoje zdjęcia i reklamować się, jako fotograf. Moja droga przez różne techniki i style fotografowania jest długa i burzliwa. Skończyło się, tak, jak widzicie. Portrety, sesje narzeczeńskie, ślub. Jako odskocznia lubię fotografować krajobraz. Nie zamykam się na styl, poszukuję i czuję się w niektórych tematach coraz to pewniej.

Powstał także taki dzień kiedy trzeba było zdecydować się usystematyzować swoje miejsce w Internecie. Tak o to, mam przyjemność gościć Was na mojej stronie, z własną domenę i swoim serwerem. Poza tym, został oczywiście fanpage, gdzie znajdują się najświeższe informacje. Cała reszta, jak chociażby Instagram, to dodatek do tych dwóch podstawowych mediów.

Niektórzy uważają, że bycie fotografem, to łatwa sprawa. Aparat wystarczy. Więcej – wystarczą pieniądze. Tak o to starają się o dofinansowanie i zakładają firmy foto. Niestety, niejednokrotnie nie potrafią utrzymać się na rynku dłużej, jak wymagany rok.

Czy warto zostać fotografem?

W dobie łatwego dostępu do fotografii cyfrowej, popularność tego tematu jest chyba najwyższa od stuleci. Dodatkowo wszystko ułatwiają telefony, które mają dobre aparaty, aby wykonać przyzwoite zdjęcie. Takie, pod względem kadru czy kompozycji.

Na facebooku mnoży się od stron typu X Y Fotografia czy X Y Photography, jeżeli ktoś chce być bardziej „profesjonalny”. Najbardziej popularna grupa na Facebooku pt. Fotografia posiada na dzień 09.10.2016 dokładnie 23 364 członków. Tylu potencjalnych fotografów i miłośników fotografii. Już ta liczba pokazuje ogromne zainteresowanie tą tematyką. Czy ma sens być fotografem w dzisiejszych czasach? Myślę osobiście, że tak. Trzeba dążyć do tego, co się założyło na początku. Dużo czytać, uczyć się od innych. Przede wszystkim zaś należy bawić się i cieszyć fotografią. Pasja jest wtedy, gdy to, co robimy przynosi nam satysfakcję.

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się czy to dla mnie – odpowiem – TAK! Też wiele razy rozważam czy warto się w to aż tak angażować i temu poświęcać, jak wokół mnie tylu fotografów. Teraz jednak mam plan, który chcę realizować i marzenia, które mam zamiar powolutku spełnić. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz się spotkamy i będziemy mogli podyskutować o sensie fotografii w dzisiejszym świecie. Może kiedyś przyjdą inne czasy?

Bądźcie fotografami!
Ł.